V.I.P. ELEKTRO s.r.o. - LOXONE GOLD PARTNER Bezpečnostný SSL certifikát POSITIVE SSL - Comodo Montáž alarmu Jablotron 100 ALERT vipelektro_sk_na_facebook_com vipelektro_sk_na_twitter_com vipelektro_sk_na_instagram_com

Top produkt - Jablotron 100

Montáž inštalácia alarmu Jablotron 100
Časté otázky «  Kamery a terminológia 

Bezpečnostné kamerové systémy - odborná terminológia - parametre technológie snímania obrazu

Ikona Abreviácia Plný názov Vysvetlenie
vipelektro-bezpečnostné-kamery-5MPx 5MPx 5 Megapixelov Kamery s 5 a viac megapixelovým rozlíšením sú používané na špeciálne aplikácie, kde je nutné sledovať detaily. Respektíve keď je požadované sledovať veľkú scénu a následne na danej scéne využívať digitálny zoom. Príkladom pre takéto kamery sú rôzne športové štadióny, námestia ako aj výrobné linky, kde je potrebné sledovať detaily vyrobených produktov.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-daynigh DAYN/NIGHT DAY/NIGHT Day/Night – Funkcia Day/Night je funkcia farebných kamier, ktoré sa pri zníženej svetelnosti prepnú do čiernobieleho módu - do takzvaného nočného módu. Vo všeobecnosti platí, že je lepšie vidieť čiernobielo niečo ako farebne nič a práve preto sa využíva vlasnosť, kde vždy čiernobiela kamera má lepšiu citlivosť ako farebná. Pri kamerách z vyššej triedy je možné nastaviť aj citlivosť, kedy sa kamera bude prepínať do čiernobieleho módu a späť do farebného režimu. Pri kamerách z nižších tried je táto hodnota napevno daná a nie je možné ju upravovať.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-DNR DNR Digital Noise Reduction DNR - Redukcia zašumenia obrazu - pri nízkych svetelných podmienkach sa vyskytuje šum v obraze, ktorý je možné znížiť zapnutím funkcie DNR alebo SDNR (Super Digital Noise Reduction) pomocou špeciálneho algoritmu. Výhoda funkcie DNR a SDNR okrem lepšieho obrazu je aj v tom, že znižuje dátovú náročnosť záznamu na disk o 70% pri kompresiách H.264 a MPEG4 a 40% pri kompresii MJPEG.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-DWDR DWDR Digital wide dynamic range DWDR je digitálne WDR. Na rozdiel od WDR, /vysvetlenie viďte dolunižšie/, (práve WDR býva označované ako trueWDR alebo iba WDR) ide len o digitálne spracovanie a tak nemá takú kvalitu ako WDR funkcia zabudovaná priamo v kamere. Pre inštalácie kde nie je potrebné kvalitné WDR postačuje aj DWDR, ktorá umožňuje nižšiu výrobnú cenu kamery.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-fisheye FISHEYE FISHEYE Rybie oko (anglicky: fisheye) je typ širokouhlého objektívu, ktorého šošovka má záber s veľmi širokým uhlom. Objektívy tohto typu môžu zobraziť naraz uhol až 180 °. Tento objektív bol pôvodne vyvinutý pre využitie v meteorológii pre štúdium oblakov. Rybie oko sa stalo veľmi populárne aj v ďalších oblastiach medzi ne patria aj CCTV (uzavrený televízny okruh - priemyslené kamery).
vipelektro-bezpečnostné-kamery-full-HD fullHD Full high definition Momentálne najpoužívanejšie rozlíšenie pri IP kamerách z dôvodu komerčného úspechu Full HD rozlíšenia. Ide o kamery s rozlíšením 1920x1080 pixelov čo predstavuje rozlíšenie 2.1 Mpx. S týmto rozlíšením je už možné kamery umiestniť aj do prostredia, kde je nutné sledovať detaily a zákazník chce využívať digitálny zoom. V prípade zapojenia Full HD kamery do monitora s Full HD rozlíšením a zobrazením na celomonitorové zobrazenie (fullscreen) je obraz zobrazený presne 1:1 bez akýchkoľvek deformácií obrazu.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-HD HD High Definition HD– je skratka pre High definition rozlíšenie, ktoré je 1280x720 pixelov. Toto rozlíšenie je v pomere strán 16:9. Veľa výrobcov IP kamier umožňuje prepnúť kameru na pomer strán 4:3, kde horizontálne rozlíšenie zostáva rovnaké, ale vertikálne je zväčšené. Napríklad: Pri Sony HD kamerách je možné nastaviť namiesto HD rozlíšenia kamery s pomerom strán 16:9, rozlíšenie s pomerom 4:3 a tak vo výsledku dostať 1.3 Mpx kameru.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-IP IP Internet protocol IP - vo vzťahu ku kamerovým systémom IP kamery - na rozdiel od analógových kamier majú výhodu v obojsmernej komunikácii pomocou protokolu TCP/IP. Vďaka tomu je možné na prenos obrazu IP kamier použiť existujúcu dátovú FTP kabeláž. Najväčšou výhodou IP kamier je, že nie sú žiadne limity na maximálne rozlíšenie, ktoré by IP kamera mala. V prípade analógových kamier je daná norma PAL, ktorá ma svoj limit na 0.4Mpx. V prípade IP kamier má náš dodávateľ a obchodný partner INFINITY SYSTEMS momentálne v ponuke kameru s rozlíšením 29Mpx, čo je najväčšie rozlíšenie na svete v prípade progresívneho skenovania. Ale aj táto kamera bude isto v budúcnosti nahradená kamerou s ešte vyšším rozlíšením. IP kamery môžu mať rôzne inteligentné funkcie ako rozpoznávanie EČV, rozpoznávanie tváre, vyhodnocovanie pohybu a podobne. IP kamery môžeme rozdeliť na tie, ktoré potrebujú NVR zariadenie, na ktoré sa ukladá záznam a z ktorého si záznam prezeráte. A na také, ktoré majú v sebe zabudovaný napríklad slot pre SD alebo SDHC pamäťové karty. Prvá centrálna IP kamera bola vyrobená v roku 1996 firmou Axis Communications.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-IRLED IR LED Infrared light emitting diode IR - Infračervené svetlo - svetlo na nižších frekvenciách (850 alebo 950nm) ako viditeľné svetlo. Slúži na nočné prisvietenie snímaných priestorov. Pre ľudské oko je prakticky neviditeľné. V prípade IR svetla 850nm je vidieť červené LED diódy pri priamom sledovaní na IR prísvit. Na rozdiel od 850nm sú LED prísvity s 950nm charakterizované menším výkonom a tým aj menším uhľom prísvitu. Na koľko sú 950nm IR LED menej využívané, tak je ich cena vyššia ako cena pre 850nm. Ďalší rozdiel je, že pri priamom pohľade do IR prísvitu 950nm, nie je vidieť ani len červené svetlo z LED svetelných diód.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-lightcatcher LIGHTCATCHER ™ LIGHTCATCHER ™ LIGHTCATCHER ™ je špeciálna technológia a aj ochranná známka firmy Avigilon sídliacej v kanadskom Vancouver-i, ktorá umožňuje kamerám snímať vo farbe aj pri veľmi nepriaznivých svetelných podmienkach. Je vhodná pre použitie v reštauráciach, v hoteloch, na recepciách a v kanceláriách.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-ONVIF ONVIF ONVIF ONVIF – Organizácia založená 25-ho NOVEMBRA 2008 v Delaware v USA spoločnosťami Sony, Bosch a Axis, ktorá zjednocuje video štandard a prekonáva tak najväčšiu nevýhodu IP kamier a to vzájomnú nekompatibilitu kamier od rozdielnych výrobcov. V prípade ONVIF-u existuje viacero verzií a samozrejme závisí od konkrétneho výrobcu, ktorú verziu použije. V rámci implementácie je ešte dôležité, ktoré funkcie z kamier sú zaintegrované aj do ONVIF-u a ktoré bude možné využívať len v rámci originálneho protokolu výrobcu.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-OSD OSD ON-screen display OSD – je menu v obraze, kde je možné nastavovať parametre kamery. Menu sa zobrazuje priamo v obraze kamery. Ovládanie menu je buď priamo na kamere cez joystick alebo tlačidlá alebo druhá možnosť na lepších kamerách je cez rozhranie RS485. V prípade nastavovania OSD priamo na kamere je potrebný servisný monitor na nastavovanie.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-PTZ PTZ Pan Tilt Zoom PTZ kamera - je kamera či už analógová, HDCVI alebo IP-digitálna, ktorá sa dokáže otáčať okolo vlastnej osi 360 stupňov vodorovne a zhruba 93 stupňov zvisle. PTZ je skratkou pre anglický výraz PAN-TILT-ZOOM. Niektoré typy PTZ kamier majú zabudovanú aj možnosť optického približovania. Optické približovanie je vlastne optický zoom,znamená že sa zaostruje objektív na vzdialené predmety. Na rozdiel od digitálneho zoomu pri optickom zoom-e nedochádza ku strate kvality snímania. PZT kamery v závislosti od vyhotovenia, od kvality a od ceny majú funkciu optického približovania - zoomu od 10x až po 20x.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-SDHC SDHC Secure digital high capacity SDHC - kamerové sety označené týmto logom-ikonou majú kamery so zabudovaným slotom pre pamäťové karty. Dokážu zaznamenávať priamo na tieto SD alebo SDHC pamäťové karty bez nutnosti pripájať kameru k NVR zariadeniu.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-up-to-1MPx <1MPx 1 Megapixel a menej Do 1MPx – kamery s rozlíšením do jedného megapixelu sú všetky analógové kamery ako aj IP kamery s rozlíšením HD ready (1280x720). Kamery s týmto rozlíšením sa najčastejšie používajú ako prehľadové kamery, kde nie sú potrebné detaily.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-WDR WDR Wide dynamic range WDR - Wide dynamic range - kompenzácia protisvetla. Používa sa pri veľkom kontraste snímaného priestoru, kde sú naraz v obraze svetlé aj tmavé plochy. Je viacero spôsobov akým výrobcovia implementujú technológiu WDR do kamier. Najčastejšie ide o špeciálny algoritmus výpočtu, ktorý vychádza z dvoch snímok, pričom jedna snímka je urobená pri rýchlej uzávierke a jedna pri pomalej uzávierke. Následne dochádza ku spracovaní oboch obrazov a k vyhodnoteniu tmavých a svetlých plôch.
vipelektro-bezpečnostné-kamery-ZOOM ZOOM ZOOM ZOOM – priblíženie môže byť buď optické alebo digitálne. V prípade optického zoomu je reálne menená ohnisková vzdialenosť a preskupujú sa šošovky objektívu. Ovládanie optického zoomu je v prípade analógových kamier cez rozhranie RS485 a v prípade IP kamier cez daný komunikačný protokol výrobcu. Optický zoom je možné využiť len v prípade živého obrazu! Digitálny zoom je len digitálne spracovanie obrazu, ktoré je možné využiť ako v živom obraze tak aj v zázname s tým, že v prípade využitia digitálneho zoomu je stále nahrávaná celá časť obrazu. Digitálny zoom je možné využiť na IP kamerách. Samozrejme vo veľmi obmedzenej miere je možné použiť digitálny zoom aj pre analógové kamery, ale nakoľko maximálne rozlíšenie analógových kamier je 720x576 riadkov tak pri digitálnom zoom-e veľmi „skockavie“ obraz.
Ikona nie je PoE Power over Ethernet PoE – power over ethernet – napájanie po ethernetovom kábli. V prípade IP kamier sa veľmi často využíva napájanie po dátovom kábli, kde jedným káblom tečú aj TCP/IP dáta a zároveň je prístupné aj napájanie. Napájanie PoE je špecifikované medzinárodným štandardom IEEE 802.3af. Tento štandard udáva napätie 48 VDC pri príkone 15.4W. Daný príkon je pre otočné kamery už nepostačujúci a preto vznikol nový štandard IEEE 802.3at, kde je napätie stále 48 VDC ale príkon je už 30 W. V obidvoch prípadoch sa jedná o aktívne PoE, čiže kamera (alebo iné PoE zariadenie) si vypýta napájanie zvyčajne od PoE switchu a ten mu ho na vyžiadanie zapne. V prípade zapojenia nie-PoE zariadenia (notebook, počítač) do PoE portu sa nič nestane nakoľko switch pustí PoE iba v prípade PoE zariadenia. Okrem aktívneho PoE existuje aj verzia pasívneho PoE, kde sa jedná len o využitie neaktívnych žíl na UTP kábli (napájanie je stále k dispozícii a neriadi ho PoE switch) v 10/100Mbps sieti sa využívajú len 2 páry zo 4 párov.
Ikona nie je SENSE UP SENSE UP SENSE UP – pomalá uzávierka. Veľakrát je označovaná táto funkcia ako DSS - digital slow shutter. Sense-up sa zvyšuje čas uzávierky, čo spôsobuje viac svetla dopadajúceho na senzor kamery. Nevýhodou tejto funkcie je, že veľký čas uzávierky spôsobuje rozmazanie pohybujúcich sa objektov v tme. Preto je zvyčajne možné nastaviť hodnotu DSS, aby sa dalo pre špecifické prostredie nastaviť hodnota presne podľa požiadaviek.
Ikona nie je NIE JE HYBRID záznam Hybrid záznam –záznamové zariadenia označené ako hybridné sú určené pre nahrávanie záznamu z IP kamier a zároveň aj z analógových kamier. Rôzni výrobcovia používajú rôzne spôsoby hybridných videí. Napríklad výrobca Aver dáva pri štvor-kanálovom hybridnom DVR možnosť nahrávať vždy ľubovoľnú kombináciu 4-och analógových kamier alebo digitálnych IP kamier. Hybridné systémy od výrobcu Dahua sú riešené iným spôsobom kde presne daná polovica pripojiteľných kamier je analógová a druhú polovicu pripojiteľných kamier musia tvoriť digitálne IP kamery. Napríklad 8 kanálové hybridné DVR Dahua má možnosť pripojiť maximálne 4 analógové kamery a 4 IP kamery.
Ikona nie je NIE JE IP záznam IP záznam – pri rôznych softvérových riešeniach pre kamerový IP záznam treba dávať pozor na kompatibilitu medzi jednotlivými softvérmi a kamerami. Zvyčajne každý výrobca má okrem svojich IP kamier aj svoj vlastný softvér. Výhodou býva, že veľakrát výrobcovia pre svoje kamery dávajú bezplatné verzie softvérov s určitými obmedzeniami. Takto napríklad výrobca Sony má riešenie pre nahrávanie z 9-tich Sony kamier, Aver pre nahrávanie z 32 Aver kamier, CNB pre nahrávanie z 32 CNB kamier.
Ikona nie je NVR Network video recorder Network video recorder - "Sieťový video rekordér" Je softvérový program, ktorý nahráva video a ukladá ho v digitálnom formáte na pevný disk (HDD), USB flash disk, SD pamäťovú kartu alebo na iné pamäťové médium. Tento sofvérový program môže byť priamo zabudovaný v kamere (kamery schopné ukladať záznam priamo na SD kartu, slot na SD kartu je súčasťou kamery). Avšak najčastejšie beží na dedikovanom hardvéry so špeciálne upravným operačným systémom (s upraveným jadrom-kernel Linux/GNU), ku ktorému sa privádza kábelážou digitálny alebo analógový signál z kamier. Výrazom NVR najčastejšie označujeme samotný hardvér (čierna plochá krabica, do ktorej sa privádzajú káble z kamier, ktorá obsahuje najčastejšie pevný disk, ku ktorému sa pripája monitor a ktorý je schopný aj prehrať video záznam).
Ikona nie je fps Frame per second Frame per second - slovenský výraz snímky za sekundu sn/s alebo tiež obrazový kmitočet, snímková frekvencia. Je počet celých jednotlivých obrazov zaznamenaných alebo prenesených za sekundu. Ľudské oko pri rýchlom striedaní obrazov vníma ich sled ako plynulý dej spôsobený doznievaním obrazu. Klasický filmy má 24 celých snímok za sekundu.

Zdroj: Text prevzatý/upravený z webstránok obchodného partnera INFINITY SYSTEMS s.r.o. www.isystems.sk

Spolupracujeme

Jablotron vipelektro partner

Loxone VIP ELEKTRO sro gold partner

Infinity vipelektro partner

Hagard Hal vipelektro partner

Bezpečnostný projekt kamerové systémy

www.iwon.sk Eshop Železiarstvo